ما را در شبکه های اجتماعی بیابید

آیین اختتامیه سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر

منتشر شده در
اختتامیه سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر

آیین اختتامیه سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر با حضور مهمانان و سینماگران ایرانی و خارجی عصر روز پنج شنبه ۵ اردیبهشت ماه در تالار وحدت برگزار شد.

به گزارش خبرنگار سون آرت نیوز، مراسم اختتامیه سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر با سرود ملی و قرائت قرآن آغاز شد و پس از آن گروه آوازی تهران (وکاپلا) قطعاتی را اجرا کردند.

یکی از این قطعات موسیقی متن فیلم «سینماپارادیزو» ساخته جوزپه تورناتوره با موسیقی انیو موریکونه بود.

همچنین این گروه قطعه‌ای از فیلم «آبی» ساخته کریشتوف کیشلوفسکی با آهنگسازی زبیگنیف پرایزنر و قطعه نوستالژیک «گنجشکک اشی مشی» را اجرا کردند.

سپس کلیپی با صدای حمید محمدی مجری تلویزیون، از سینمای ایران و دوره‌های قبلی جشنواره جهانی فیلم فجر پخش شد. در این کلیپ درباره برنامه‌های اجرا شده در این رویداد توضیحاتی ارائه شد و همچنین دست‌اندرکاران جشنواره معرفی شدند.

در ادامه مراسم سید رضا میرکریمی دبیر سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر ضمن خوشامدگویی به حضار گفت: از چهار سال پیش که من مسئولیت این جشنواره را با کمک همکاران خبره‌ام در حوزه بین‌الملل سینما برعهده گرفتم و سعی کردیم جایگاه درستی را در اندازه سینمای ایران ایجاد کنیم، قصد داشتم سخنرانی خاصی در اختتامیه نداشته باشم و امسال نیز این رسم را حفظ می‌کنم.

او ادامه داد: امسال با تحریم‌های ناعادلانه و یکسویه که نه تنها اقتصاد که فرهنگ را نیز نشانه رفته است، مواجه بودیم اما علیرغم همه مشکلات به خاطرشان سینمای ایران در جهان شاهد برگزاری جشنواره‌ای باشکوه بودیم. بسیاری از دوستان سینمای ایران در سراسر دنیا ما را تنها نگذاشتند.

میرکریمی اظهار کرد: من با یک بیت از قطعه ترکی اجرا شده بسیار خاطره دارم که اینگونه است «کوچه‌ها را برای این که دوست من از راه می‌رسد آب‌پاشی کرده‌ام که گرد و خاک او را آزار ندهد» ما نیز کوچه‌ها و شهر را برای حضور مهمانان عزیزی از سراسر دنیا آماده کردیم تا در یکی از قدیمی‌ترین فستیوال‌های مهم دنیا در غرب آسیا حضور داشته باشند.

او در ادامه با تشکر از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان سینمایی، وزیر ارتباطات و فن آوری اطلاعات و شهرداری تهران عنوان کرد: همه حامیان در حد و توان خود به این حرکت ملی و بین‌المللی کمک کردند و باید از همه آنها تشکر کنم.

پس از صحبت‌های میرکریمی دبیر جشنواره جهانی فیلم فجر، باران نیکراه که اجرای مراسم را بر عهده داشت، به دو زبان فارسی و انگلیسی درباره صلح‌طلبی ایرانیان و اینکه ایرانیان همواره جهانی پر از صلح را می‌خواهند، صحبت کرد.

همزمان با صحبت‌های او تصاویری از اماکن مذهبی و تاریخی ایران روی مانیتور تالار وحدت به نمایش درآمد.

جایزه نت‌پک

اولین جوایز این جشنواره جوایز بخش نت پک بود.

داوران این بخش اعجاز گل، لاتیکا پادگائونکار و سید غلامرضا موسوی بودند که با پخش کلیپی معرفی شدند و برای اهدای جوایز روی سن رفتند.

جایزه نت پک اهدا شد به فیلم «خط باریک قرمز» به کارگردانی فرزاد خوشدست از ایران

فرزاد خوشدست از داوران این بخش جشنواره به ویژه غلامرضا موسوی تشکر کرد و گفت: دوست دارم این جایزه را در ابتدا به بچه‌های کانون اصلاح و تربیت هدیه بدهم چون این فیلم را آن‌ها ساختند. من تمام تلاشم را کردم که در طول ساخت این فیلم با آن‌ها صادق باشم و دروغ نگویم. در این فیلم تصمیم گرفتم به معجزه هنر و تئاتر بپردازم.

وی در ادامه گفت: از توماج دانش بهزادی بازیگر این فیلم تشکر می‌کنم و از همین جا می‌گویم توماج تو بی‌نظیری.

خوشدست در پایان صحبت‌هایش گفت: همین الان مطلع شدم که ۶ ماه دیگر صاحب دختری خواهم شد و از این بابت خیلی خوشحالم.

جایزه بین‌الادیان

داگلاس فالسون، اینیس گیل، سید محمدحسین نواب، داوران بخش «بین‌الادیان» برای اهدای جایزه این بخش روی سن آمدند.

دیپلم افتخار بهترین فیلم «بین‌الادیان» اهدا شد به «شکستن همزمان بیست استخوان» به کارگردانی جمشید محمودی از افغانستان

نوید محمودی که به جای جمشید محمودی برای دریافت لوح تقدیر این بخش روی سن رفت، گفت: به دلیل این که فیلم محصول مشترک ایران و افغانستان است، دو اسم «رونا مادر عظیم» و «شکستن همزمان بیست استخوان» را برای آن انتخاب کردیم. جمشید اینجا نیست و من جایزه‌اش را می‌گیرم. دو سال سخت برای ساخت این فیلم به ما گذشت، امیدوارم همانطور که این فیلم در دنیا بسیار مورد استقبال بوده است، مردم ایران نیز این فیلم را دوست داشته باشند.

جایزه منتقدان بین‌المللی

باربارا لوری، جونیت جبنویان و روبرت صافاریان داوران بخش «منتقدان بین‌المللی» برای اهدای جایزه این بخش روی سن حاضر شدند.

دیپلم افتخار بهترین فیلم بلند بخش «جلوگاه شرق» از دیدگاه منتقدان بین‌المللی اهدا شد به فیلم «اعلان» به کارگردانی محمود فاضل جوشکون از ترکیه و بلغارستان

جایزه صلح

حسین انتظامی رییس سازمان سینمایی و رضا کیانیان رییس کاخ جشنواره جهانی فیلم فجر برای اهدای جایزه صلح روی صحنه آمدند.

دیپلم افتخار صلح اهدا شد به «امینه» به کارگردانی ایمن زیدان از سوریه

ایمن زیدان پس از دریافت جایزه اش ضمن تشکر از برگزارکنندگان جشنواره جهانی فیلم فجر ابراز امیدواری کرد همه در مسیر صلح جهانی تلاش کنیم.

جایزه محمد امین

رضا کیانیان درباره جایزه «محمد امین(ص)» گفت: بسیار خوشحال هستم که برای بار چهارم برای اهدای جایزه «محمد امین» روی سن آمدم. این جایزه در واقع جایزه اخلاق است. بدین دلیل اسمش «محمد امین» است که پیامبر ما می‌گوید من نیامدم مگر برای تکامل اخلاق در جهان. هیچ فیلمی نیست که به اخلاق نپردازد حتی اگر این دغدغه کوچک باشد. این جایزه به فیلمی اهدا می‌شود که دغدغه اصلی آن اخلاق است.

تندیس و دیپلم افتخار جایزه محمد امین(ص) اهدا شد به فیلم «حمید» به کارگردانی اعجاز خان از هند

تهیه کننده فیلم «حمید» از کشور هند به جای کارگردان آن جایزه محمد امین(ص) را دریافت کرد.

جایزه فیلم‌های اول

عمار هادی العرادی، غسان سلهب و بهروز شعیبی داوران جایزه «فیلم های اول» سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر برای اهدای جایزه این بخش روی سن رفتند.

تندیس بهترین فیلم اول «جوان روس» به کارگردانی الکساندر زولوتوخین از روسیه

به جای کارگردان فیلم، مدیر فیلمبرداری برای دریافت جایزه روی صحنه آمد.

آیرات یامیلوو در سخنانی گفت: من بابت این جایزه تشکر می‌کنم. امیدوارم کارگردان این اثر در آینده بتواند فیلم‌های بهتری بسازد.

کارگردان فیلم «جوان روس» در پیامی تصویری از انتخاب فیلمش به عنوان برگزیده تشکر و ابراز خوشحالی کرد از اینکه توانسته است حمایت داوران و تماشاگران را جلب کند و بابت حضور نداشتنش در ایران عذرخواهی کرد.

جوایز جلوه‌گاه شرق

روسودان گلورژیدزه و خسرو معصومی داوران بخش «جلوگاه شرق» برای اهدای بهترین فیلم این بخش به روی سن رفتند.

تندیس بهترین فیلم کوتاه آسیایی اهدا شد به فیلم «قربانی» به کارگردانی مهدی محمدنژادیان از ایران

مهدی محمدنژادیان کارگردان فیلم «قربانی» بعد از دریافت جایزه گفت: هزاران کودک در سراسر دنیا در معرض خشونت قرار می‌گیرند. این کودکان به ویژه در جوامع سنتی صدایی ندارند من سعی کردم صدای آن‌ها باشم.

تندیس بهترین کارگردان آسیایی اهدا شد به هو منگ برای فیلم «عبور از مرز» از چین

تهیه کننده بهترین کارگردان آسیایی بعد از دریافت جایزه اش بیان کرد: جشنواره جهانی فیلم فجر تشویق خوبی برای ساخت فیلم بعدی ما ایجاد کرده است. کارگردان فیلم در حال حاضر در کشور چین است.

دیپلم افتخار بهترین فیلم بلند آسیایی اهدا شد به «شکستن همزمان بیست استخوان» به کارگردانی جمشید محمودی از افغانستان

نوید محمودی بعد از دریافت دیپلم افتخار بهترین فیلم بلند آسیایی گفت: من بیش از ۳۴ سال است که در ایران مهاجر هستم. مطمئن هستم همه شما در کوچه‌ها و خیابان‌هایتان مهاجران افغانستانی را دیده‌اید. خواهش می‌کنم هرچقدر که از دست شما برمی‌آید به مهاجران محبت کنید برای اینکه «بی‌سرزمینی» درد بزرگی است. به همه عوامل فیلم تبریک می‌گویم و امیدوارم فیلم بعدی در جشنواره فیلم فجر داخلی پذیرفته شود.

تندیس بهترین فیلم بلند آسیایی اهدا شد به «جای خالی دوست» به کارگردانی و تهیه کنندگی محمدعلی طالبی از ایران

محمدعلی طالبی کارگردان فیلم «جای خالی دوست» در کلیپی که برای جشنواره ارسال کرده بود، گفت: ضمن تشکر از برگزارکنندگان جشنواره جهانی فیلم فجر، هیات داوران و مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی می خواهم این جایزه را به نیلوفر روزبهانی که به همراه دوستش به قصد خودکشی از یک پل پرید و به طرز معجزه آسایی نجات یافت، اهدا کنم و از همه نوجوانان می خواهم به زندگی که می تواند لحظه های شیرینی داشته باشد بیندیشند؛ مثل همین لحظه ای که می تواند لبخند بر لبان ما بنشیند.

جایزه این هنرمند را نیلوفر روزبهانی دریافت کرد. وی در سخنانی گفت: تشکر می کنم از استاد محمدعلی طالبی که مرا به این مراسم دعوت کرد تا در خدمت شما باشم.

جوایز سینمای سعادت

در بخش بعدی کلیپی در معرفی فیلم‌های بخش «سینمای سعادت» پخش شد.

همچنین کلیپ معرفی داوران «سینمای سعادت» شامل وانگ ژیائوشوای، پیتر فلایشمان، مایک فان دایم، مظفر اوزدمیر،لابینا میتوسکا، نرگس آبیار و نوید محمدزاده پخش شد.

وانگ شیائوشوای از داوران بخش مسابقه بین‌الملل به دلیل این که معنای نامش پادشاه است، خواست تا برگزیده جایزه این بخش را معرفی کند.

سیمرغ سیمین بهترین فیلم کوتاه اهدا شد به «افراط منجی ماست» به کارگردانی مورگان زیورلا- پتی از سوئد

برگزیده این بخش که در ایران حضور نداشت در کلیپی گفت: باعث افتخارم است از داورانی جایزه می‌گیرم که از فرهنگ‌های مختلف هستند. این فیلم برایم بسیار شخصی است چون قصه برگرفته از خانواده خودم و روستایی است که به آن احساس نزدیکی دارد. از تیمم به خاطر همراهی در ساخت این فیلم متشکرم و متاسفم که نتوانستم در جشنواره حاضر شوم.

سیمرغ سیمین جایزه ویژه هیات داوران برای بهترین طراحی لباس اهدا شد به فیلم «پرنده بهاری» به کارگردانی جینگ ژیانگ لی از چین

جینگ ژیانگ لی نماینده فیلم «پرنده بهاری» بعد از دریافت جایزه گفت: باعث افتخار است که این جایزه را دریافت می کنم. این هدیه می تواند کمک کند رویاهایم را ادامه دهم.

طراح لباس اثر نیز در پیامی ویدیویی از دست‌اندرکاران جشنواره تشکر کرد و گفت: همکاری با گروه این فیلم برایم افتخار بود.

نوید محمدزاده قبل از اعلام برگزیده بخش بازیگر مرد گفت: من این سیمرغ که نشان می‌دهند بیشتر از آن یکی که خودم قبلا گرفته‌ام، دوست دارم. آقای میرکریمی یکی از این سیمرغ‌ها به من بدهید.

دیپلم افتخار بهترین بازیگر مرد اهدا شد به علی مصفا برای فیلم «جهان با من برقص» به کارگردانی سروش صحت

علی مصفا پس از دریافت جایزه اش گفت: ظاهرا یکی در آن بالا و یکی در پشت‌صحنه هوای مرا داشته است تا این جایزه را بگیرم! از سروش صحت برای این همکاری تشکر می‌کنم.

تندیس سیمرغ سیمین بهترین بازیگر مرد اهدا شد به جسپر کریستنسن برای فیلم «پیش از ژاله» به کارگردانی مایکل نوئر از دانمارک

مایکل نویر کارگردان فیلم «پیش از ژاله» جشنواره نیز مهمانان را دعوت به تماشای پیام بازیگر فیلم خود کرد.

جسپر کریستنسن بازیگر «پیش از ژاله» نیز در پیامی تصویری به حاضران در اختتامیه گفت: تشکر می‌کنم که کار ما را به عنوان پیام آور صلح دیدید و خوشحالم از این که نشان دادیم ما انسان ها بیش از آن که فرق داشته باشیم شبیه به یکدیگر هستیم و می توانیم دنیایی بهتر را بسازیم.

تندیس سیمرغ سیمین بهترین بازیگر زن اهدا شد به مارتینا آپوستولووا برای فیلم «ایرینا» به کارگردانی نادژدا کزه‌وا از بلغارستان

استفان کیتانوف تهیه‌کننده فیلم «ایرینا» برای دریافت جایزه سیمرغ سیمین بهترین بازیگر زن مارتینا آپوستولووا روی سن آمد. او گفت: بسیار تشکر می‌کنم که این فیلم را دیدید. این اولین فیلم مارتینا و کارگردان آن است. دریافت این جایزه برای سینمای بلغارستان یک افتخار است.

مارتینا آپوستولووا در کلیپی که در مراسم اختتامیه پخش شد درباره این جایزه گفت: بسیار از شما تشکر می‌کنم. از کارگردان و تهیه‌کننده فیلم و خانواده‌ام تشکر می‌کنم. متشکرم که سختی‌هایی را که برای بازی در این فیلم متحمل شدم دیدید. تهران، ایران تشکر مرا بپذیرید.

استفان کیتانوف تهیه‌کننده فیلم «ایرینا» در ادامه تاکید کرد: تنها چیزی که بین همه ما مشترک است، عشق به سینماست.

تندیس سیمرغ سیمین بهترین فیلمنامه اهدا شد به گرنوت کرا و اولیور هافنر برای فیلم «واکرسدوروف» به کارگردانی اولیور هافنر از آلمان

نماینده الیور هافنر این جایزه را دریافت و بیان کرد این جایزه را به زودی به او می‌رساند.

هافنر که تا روز گذشته در تهران حضور داشت، در پیامی تصویری به حاضران اختتامیه گفت: من به زودی به تهران برمی گردم. بسیار خوشحالم که این جایزه را دریافت می کنم. فیلم من درباره حقوق مدنی است؛ چیزی که همه باید برایش بجنگیم و امیدوارم «واکرسدورف» اثری الهام بخش بوده باشد.

تندیس سیمرغ سیمین بهترین کارگردانی اهدا شد به سروش صحت برای فیلم «جهان با من برقص» از ایران

سروش صحت بعد از دریافت سیمرغ سیمین بهترین کارگردانی گفت: از هیات داوران و برگزارکنندگان جشنواره بسیار تشکر می‌کنم. بسیار خوشحال هستم. در این دو، سه روز بیشتر می‌شنیدم که همه درباره فیلم می‌گفتند که حال این فیلم خوب است. فکر می‌کنم علت این حال خوب این است که ما در طول ساخت این فیلم همگی حالمان خوب بود و مسائل را با هم حل می‌کردیم. فکر می‌کنم اگر ما هم گاهی کوچه را برای مهمانان جارو کنیم، با مهاجران مهربان باشیم، کمی خودمان، بقیه و حتی کسانی را که عقایدشان مخالف ماست دوست داشته باشیم، آنوقت است که جهان با ما خواهد رقصید.

سیمرغ زرین بهترین فیلم سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر با حضور رضا میرکریمی دبیر جشنواره و پل شریدر مهمان ویژه این رویداد روی سن در کنار داوران بخش سینمای سعادت اهدا شد.

سیمرغ زرین بهترین فیلم اهدا شد به «جوان روس» به کارگردانی الکساندر زولوتوخین و تهیه کنندگی ادوارد پیچوگین و الکساندر سوخوروف از روسیه

آیرات یامیلوو فیلمبردار «جوان روس» که به نمایندگی از کارگردان اثر سیمرغ زرین این بخش را دریافت کرد، گفت: اصلا انتظار نداشتم از این فیلم انقدر استقبال شود و جا دارد از داوران و همه مهمانان تشکر کنم.

الکساندر زولوتوخین کارگردان این فیلم نیز در پیامی تصویری به مهمانان اختتامیه گفت: بسیار مهم است که داستانی ساده و صادقانه ساخته شود و خوشحالم که تماشاگران ایرانی این فیلم را درک و با آن احساس نزدیک داشتند.

این گزارش در طول مراسم تکمیل شد.

گزارش از مریم قربانی‌نیا

دیدگاهتان را بنویسید


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/sevenart/domains/sevenartnews.com/public_html/wp-includes/functions.php on line 5221

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/sevenart/domains/sevenartnews.com/public_html/wp-includes/functions.php on line 5221

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/sevenart/domains/sevenartnews.com/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 107