ما را در شبکه های اجتماعی بیابید

اطلاعیه مهم خانه سینما به سه صنف تهیه‌کنندگان، پخش‌کنندگان و سینماداران

منتشر شده در
اطلاعیه خانه سینما

خانه سینما به منظور شفاف‌سازی در راستای مسائل، ابهامات، سوالات، در روند اجرای مالیات بر ارزش افزوده در حوزه سینما اطلاعیه‌ای را صادر کرد.

به گزارش سون آرت نیوز (اخبار هفت هنر)، در متن اطلاعیه خانه سینما درباره روند اجرای مالیات بر ارزش افزوده در حوزه سینما آمده است:

نظر به مسائل، ابهامات، سوالات، در روند اجرای مالیات بر ارزش افزوده در حوزه سینما نکات ذیل جهت اطلاع و رعایت به اصناف تهیه‌کنندگان، پخش‌کنندگان و سینماداران ابلاغ می‌شود.

بدیهی است با عنایت به قوانین، آیین نامه ها، دستور العمل ها و رعایت دقیق آن توسط اصناف فوق الذکر، از این پس شاهد کمترین اختلاف و سوء برداشت در ارتباط با مالیات بر ارزش افزوده خواهیم بود.

۱ –  حسب نامه شماره ۳۴۷۲/۳۶۰/ ص مورخ ۱۴/۱۱/۱۳۹۶ معاونت محترم مالیات بر ارزش افزوده و با استناد به بند ۲ این نامه ، هیچگونه فراخوانی از تهیه کنندگان حقیقی سینما جهت ثبت نام مالیات بر ارزش افزوده به عمل نیامده است. لهذا  سینماداران و پخش کنندگان تحت هیچ  عنوان مجاز به کسر مالیات بر ارزش افزوده از تهیه کنندگان حقیقی نمی باشند

۲ –  تهیه کنندگان حقیقی و حقوقی مکلفند در ازاء خرید کالا و خدمات در جریان فعالیت تولیدی خود همچون سایر مودیان ارزش افزوده مندرج در فاکتورهای صادره را پرداخت نمایند.

۳ –  تهیه کنندگان حقوقی مشمول ثبت نام و پرداخت مالیات بر ارزش افزوده هستند.

۴ –   نظر به اینکه حسب قوانین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، تهیه کننده فیلم شخص حقیقی است،  لذا کلیه تهیه کنندگان دارای پروانه ساخت سینمایی حرفه ای مشمول مالیات بر ارزش افزوده نیستند.

۵ –  سینماداران مکلفند با توجه به قوانین مطروحه فوق الذکر،  صرفا نه درصد(۹٪) از حق السهم صاحبان سینما را به عنوان ارزش افزوده پرداخت نمایند.

تبصره ۱ : سینما داران با توجه به پروانه مالکیت فیلم ، حق کسر مالیات بر ارزش افزوده را از مالکین حقیقی فیلم سینمایی ندارند.

تبصره ۲ : سینما داران با توجه به پروانه مالکیت تهیه کنندگان حقوقی، مکلف به کسر نه درصد (۹٪) از حق السهم مالک فیلم (حقوقی) و واریز آن به سازمان مالیاتی هستند.

۶ –  پخش کنندگان سینما به دلیل ماهیت حقوقی، لازم است دراجرای موارد ذیل با دقت اهتمام نمایند.

۶-۱  دفاتر مالی موسسات پخش فیلم می بایست بر اساس شیوه دفاتر حق العمل کاری تنظیم شود. در این شیوه وجوه دریافتی از سینماها باید بعنوان درآمد مالکین فیلم ثبت و نگهداری شود.

۶-۲  فاکتور هزینه هایی که موسسات پخش،  به نیابت از تهیه کنندگان و مالکان فیلم انجام می دهند ، باید به نام تهیه کنندگان صادر و پخش کنندگان با همین ویژگی در دفاتر قانونی خود ثبت نمایند.

 ۶-۳  نظر به اینکه موسسات پخش فیلم ، دارای شخصیت حقوقی هستند و می بایست، نسبت به ثبت نام ارزش افزوده اقدام نمایند. در صورت اجرای درست نگهداری دفاتر مالی،  موسسات پخش بر اساس بند های الف و ب  این اطلاعیه ، مالیات ارزش افزوده  تنها به  ده درصد (۱۰٪) دریافتی پورسانت ( هزینه حق العمل کاری ) تعلق میگیرد. بدین معنی که کمتر از یک درصد از پورسانت حق پخش ، بعنوان مالیات بر ارزش افزوده باید بحساب سازمان مالیاتی واریز گردد.

۶-۴  موسسات پخش بر این اساس حق کسر مالیات بر ارزش افزوده از تهیه کنندگان را  به هیچ عنوان نخواهند داشت.

۷-  بر اساس قانون مالیات بر ارزش افزوده به شماره ۳۱۷۵۳/۲۵۹/۲۱۳ و ماده ۵۲ آن کسر هرگونه وجوهی از سوی سینماداران – همچون عوارض شهرداری- در کلیه سینماهای تهران و شهرستان ها ممنوع است.

                                                                                        منوچهر شاهسواری

                                                                                                  مدیرعامل

دیدگاهتان را بنویسید


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/sevenart/domains/sevenartnews.com/public_html/wp-includes/functions.php on line 5221

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/sevenart/domains/sevenartnews.com/public_html/wp-includes/functions.php on line 5221

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/sevenart/domains/sevenartnews.com/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 107