ما را در شبکه های اجتماعی بیابید

علی نصیریان: مشایخی علم عشق را از دفتر نیاموخت

منتشر شده در

مراسم وداع با استاد جمشید مشایخی صبح امروز (شنبه ۱۷ فروردین ماه) در تالار وحدت برگزار شد.

به گزارش هفت خبر نیوز، در ابتدای این مراسم پس از قرائت قرآن عباس سجادی که اجرای مراسم را بر عهده داشت، گفت: قرار بود وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم سخنرانی داشته باشند که به دلیل بارش باران درخواست کردند سخنرانی نکنند تا مراسم کوتاه‌تر شود تا مردم در باران نمانند.

پس از آن شهرام گیل‌آبادی مدیرعامل خانه تئاتر گفت: ضایعه فقدان عشق و محبت به مردم برای خانواده تئاتر جبران‌ناپذیر است. آخربن توصیه استاد مشایخی این بود که در زمانه سخت هنرمندان باید یار و یاور مردم باشند. خانه تئاتر ضمن ارج نهادن به زحمات استاد مشایخی قول می‌دهد که زبان حق مردم باشد.

او با بیان اینکه آغاز بهار با یک سیل دهشتناک و کوچ جمشید مشایخی همراه بود، گفت: خانه تئاتر بر خود واجب می‌داند فرامین این استاد را آویزه گوش خود کند.

در ادامه ایرج راد گفت: عزیزان ارزشمندی که سال‌ها به فرهنگ کشور عاشقانه خدمت کردند از میان ما یکی یکی می‌روند و او هم رفت. آنها همه وجودشان را برای مردم می‌گذارند. جمشید مشایخی عاشق مردم بود. او می‌گفت من عاشق ایران هستم و به خاطر فرهنگ و مردم، زندگی خود را ۶۰ سال بی‌وقفه وقف هنر کرد.

او ادامه داد: امروز همه با عشق ابنجا حضور داریم برای لحظاتی که با کارهای نمایشی‌اش عشق به مردم می‌داد. باید در شهر مکان‌هایی به نام این بزرگان نامگذاری شود گرچه سالن‌های تئاتر به نام این عزیزان نامگذاری شده اما چرا این کار در سینما انجام نمی‌شود. قرار است با همکاری شورای شهر خیابان «ج» بنام او نامگذاری شود.

جمشید مشایخی نون به نرخ روز نخورد بلکه خون جگر خورد

پس از آن منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما گفت: من سپاسگذار همه افرادی هستم که در طول بیماری‌اش از او نگهداری کردند. جمشید مشایخی از افرادی بود که نون به نرخ روز نخورد بلکه خون جگر خورد. خون به جگری که برای فرهنگ و هنر بود. چیزی ندارم بگویم جز تسلیت به خانواده‌اش. ما ریزه‌خوار افرادی همچون جمشید مشایخی هستیم.

او ادامه داد: او با گیسوی هنر خود ماه را به زمین کشید. آنچه اینجا حاصل شده و جمعیتی که حاضر است همه محصول دل پاک و آداب و منش اوست.

در ادامه این مراسم علی نصیریان ضمن ادای احترام به پیکر زنده‌یاد جمشید مشایخی گفت: در ابتدا می‌خواهم از شما مردم تشکر کنم که قدرشناس هستید و همچنین از مسئولین فرهنگ و هنر که برای وداع آمدند.

او در حالی که می‌گریست گفت: آقای مشایخی من انتظار داشتم در اینجا با هم به روی صحنه برویم. نه برای وداع بیایم. این روزها حال خوبی ندارم زیرا همسرم، داوود رشیدی، عزت‌الله انتظامی و حالا جمشید مشایخی را از دست داده‌ام.

نصیریان ادامه داد: در سال ۱۳۳۶ اداره‌ای برای کار تئاتر به نام هنرهای زیبای کشور تشکیل شد. بخش تئاتر با کارهای ما در یک اتاق کوچک راه افتاد. در سال ۳۶ با مشایخی آشنا شدم که کارمند اداره تئاتر بود. یادم می‌آید در یک نمایش کار می‌کردم و وقتی تیپ او را دیدم از او خواستم با ما همراه شود و او پذیرفت.

مشایخی را تکریم می‌کنم به خاطر اخلاقش که پیرو بزرگان بود

او یادآور شد: مشایخی در چند دوره با من، کشاورز، رشیدی و … کار کردیم. این همکاری حسن‌هایی داشت، ابتدا اینکه این چهره‌ها به جامعه معرفی شدند و ما نیز با هم آشنا شدیم و جمشید مشایخی بسیار خوب درخشید. دوران بعدی تئاتر سنگلچ و دوره بعد سینما و تلویزبون بود که مشابخی در هر دوره حرفه‌ای‌تر کار کرد و در سینما درخشید. در فیلم «گاو» نباید از نقش مشایخی غافل شد. در همان نقش کوتاه و محدود نقشی زیبا و ظریف را تصویر کرد.

نصیریان افزود: مشایخی کمال‌الملک را تصویر و خلق کرد. مشایخی یکی از ستون‌های پنج تن بود که برای هنرهای نمایشی ایران فعالیت بسیار کرد و با رفتن آنها بناها سست می‌شود. گرچه من معتقدم نسل‌های جوان با استعدادی داریم که در این زمینه خواهند درخشید اما هبچ فردی جای مشایخی را نخواهد گرفت.

او ادامه داد: او خلاقیت منحصر به فرد خودش را داشت. مشایخی علم عشق را از دفتر نیاموخت، خودجوش بود. او بسیار با مرام بود و مرامش پیرو سنت‌های اصیل ایرانی بود. او را تکریم می‌کنم به خاطر اخلاقش که پیرو بزرگان بود.

مشایخی پهلوانی را بازی نکرد بلکه زندگی کرد

در ادامه این مراسم محمدرضا جعفری جلوه مدیر شبکه دو با تسلیت درگذشت جمشید مشایخی گفت: رنج مردم رنج مشایخی بود، مرام‌داری، صفا، صدق، جوانمردی، علی‌دوستی و علی‌خواهی مرام او بود و پهلوانی را بازی نکرد بلکه زندگی کرد. او پهلوان بود و پهلوانان هرگز نمی میرند.

او ادامه داد: تسلیت ما در صدا و سیما و رسانه ملی را بپذیرید. ما به شما هنرمندان و خانواده آن مرحوم تسلیت می‌گوییم. امروز با این سیل دهشتناک روز کمک مردم به مردم است و مشایخی همیشه کمک‌یار مردم بود.

امضایش «خاک پای مردم ایران» بود

پس از آن علیرضا نوربخش رئیس خانه موسیقی نیز گفت: متاسفانه در آغاز سال نو‌ ما و‌ مردم ایران با یک سیل مهیب مواجه شدیم و به سوگ رفتن یک هنرمند بزرگ، استاد جمشید مشایخی نشستیم. همه کسانی که او را می‌شناسند، می‌دانند که بزرگی او تا کجا بود. همواره امضایش «خاک پای مردم ایران» بود و ما باید از این بزرگمرد درس افتادگی و معرفت بیاموزیم.

او ادامه داد: منش مشایخی احترام و ادب به پیشکسوت بود اما متاسفانه در روزهای آخر در فضای مجازی برخوردهایی با این هنرمند عزیز دیدیم که شایسته نبود و دردناک بود. من از طرف خانه موسیقی به خانواده او و‌ مردم و بخصوص نادر مشایخی تسلیت می‌گویم‌.

بهتر است بگوییم جمشید مشایخی سینمای ایران

در ادامه سام مشایخی پسر کوچک مرحوم جمشید مشایخی گفت: دوست داشتم از مردم عزیز که قدر هنر و هنرمند را می‌دانند تشکر کنم. ممنونم از برگزارکنندگان این مراسم زیرا می‌دانم پدرم از دیدن شکوه ملت خوشحال است.

او ادامه داد: از خانه سینما، وزارت ارشاد، صندوق پیشکسوتان، احمد مسجد جامعی و دکتر خال رییس سازمان بهشت زهرا تشکر می‌کنم.

سام مشایخی با بیان اینکه امروز سینمای ایران یکی از هنرمندان صادقش را از دست داد، تاکید کرد: خیلی‌ها دوست دارند به پدرم بگویند کمال‌الملک سینمای ایران اما ضمن احترام به استاد کمال‌الملک که هنرمند بزرگ نقاشی بود، باید بگویم پدرم جمشید مشایخی سینمای ایران بود، خودش بود و ادا در نمی آورد. بهتر است بگوییم جمشید مشایخی سینمای ایران.

در انتهای مراسم نماز میت بر پیکر جمشید مشایخی توسط حجت‌الاسلام دعایی قرائت شد و پیکر این هنرمند پیشکسوت به قطعه هنرمندان بهشت زهرا منتقل شد.

در این مراسم افرادی همچون خانواده استاد جمشید مشایخی، سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حسین انتظامی رئیس سازمان سینمایی، پیروز حناچی شهردار تهران، محمدرضا جعفری جلوه مدیر شبکه دو سیما، علی اصغر کاراندیش معاون توسعه مدیریت و منابع،سید مجتبی حسینی معاون هنری وزیر ارشاد، علی نصیریان، بهمن فرمان‌آرا، همایون اسعدیان، منوچهر شاهسواری، علیرضا تابش مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی، حسین فریدون، احمد مسجدجامعی، مسعود نجفی مدیر روابط عمومی سازمان سینمایی، لیلا حاتمی، قطب‌الدین صادقی، داریوش اسدزاده، اصغر همت، علی دهکردی، نادر طریقت، فرشته طائرپور، ایرج راد، هادی مرزبان، احترام برومند، اتابک نادری، حمیدرضا نوربخش، ابوالفضل پورعرب، داریوش فرهنگ، لاله اسکندری، علی مرادخانی، مجید توکلی، برزو ارجمند، سعید امیرسلیمانی، حسن پورشیرازی، اکبر زنجان‌پور، شهره سلطانی، سعید داخ، جمشید گرگین، پرستو صالحی، سیاوش طهمورث، اسماعیل خلج، شهرام کرمی، حبیب رضایی، مهدی شفیعی، کوروش زارعی، رضا بنفشه‌خواه ، رضا ناجی و… حضور داشتند.

دیدگاهتان را بنویسید


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/sevenart/domains/sevenartnews.com/public_html/wp-includes/functions.php on line 5221

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/sevenart/domains/sevenartnews.com/public_html/wp-includes/functions.php on line 5221

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/sevenart/domains/sevenartnews.com/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 107